
Najczęściej
zadawane pytania
Znajdź odpowiedź na najpopularniejsze pytania związane z pomocą osteopatyczną
ogólne
czy mogę przychodzić do osteopaty profilaktycznie?
Tak, osteopatia może być stosowana jako metoda profilaktyczna dla osób, które chcą zadbać o swoje zdrowie i zapobiec chorobom. Poprzez regularne wizyty u osteopaty, można wykryć wczesne oznaki osłabienia organizmu, a także poprawić ogólną kondycję fizyczną i psychiczną, co przyczynia się do zwiększenia poziomu witalności i poprawy samopoczucia. Osteopatia może pomóc w utrzymaniu równowagi między różnymi systemami organizmu, a także wzmocnić naturalne mechanizmy obronne organizmu, co przyczynia się do zapobiegania chorobom i wspomaga zdrowie.
jaka jest różnica między osteopatią a fizjoterapią?
Różnice między pracą osteopaty a fizjoterapeuty można sprowadzić do tego, że praca osteopaty uwzględnia nie tylko pracę z układem mięśniowym, kostnym i nerwowym, ale też struktury sąsiadujące i przecinające się w różnych wymiarach i głębokościach. Osteopata musi posiadać znajomość anatomii, histologii, cytologii, biochemii i fizjologii, aby móc samodzielnie opracować sposób, w jaki można zredukować napięcie czy poruszyć zastój, po to by przyspieszyć tempo regeneracji tkanek. W osteopatii nie ma stałych, konkretnych technik czy sprawdzonych gestów terapeutycznych, które można zastosować uniwersalnie. Każdy przypadek musi być analizowany indywidualnie, a ten sam objaw u dwóch pacjentów może być leczony zupełnie inaczej. Osteopata często pracuje w zupełnie innej lokalizacji niż ta, w której występuje np. ból, i zajmuje się przywracaniem dobrych relacji anatomicznych między wszystkimi systemami.
Z kolei fizjoterapeuta częściej zajmuje się biomechaniką ruchu oraz wdrażaniem fizjologicznego ruchu czy sprawdzaniem wzorców ruchowych. W związku z tym praca osteopaty i fizjoterapeuty bardzo dobrze się uzupełniają. W praktyce często trafiają do nas pacjenci od fizjoterapeutów i są ponownie do nich odsyłani do dalszej pracy.
Z kolei fizjoterapeuta częściej zajmuje się biomechaniką ruchu oraz wdrażaniem fizjologicznego ruchu czy sprawdzaniem wzorców ruchowych. W związku z tym praca osteopaty i fizjoterapeuty bardzo dobrze się uzupełniają. W praktyce często trafiają do nas pacjenci od fizjoterapeutów i są ponownie do nich odsyłani do dalszej pracy.
wizyta
jak przygotować się do wizyty?
Nie musisz przygotowywać się do wizyty w żaden szczególny sposób. Nie będziesz wykonywać ćwiczeń, jak podczas rehabilitacji. Najlepiej, jeśli będziesz ubrany/ubrana wygodnie, aby mieć swobodny zakres ruchu. W trakcie wizyty może być również konieczne rozebranie się do bielizny.
Jeśli przychodzisz z niemowlęciem lub małym dzieckiem, możesz zabrać ich ulubioną zabawkę, książeczkę lub kocyk.
Jeśli przychodzisz z niemowlęciem lub małym dzieckiem, możesz zabrać ich ulubioną zabawkę, książeczkę lub kocyk.
jak wygląda wizyta?
Podczas wizyty terapeuta przeprowadza z pacjentem wywiad dotyczący bieżących dolegliwości, ale też historii urazów i chorób. Możesz też zostać zapytany o przebieg swojego porodu (lub swojego dziecka), ponieważ może to mieć wpływ na stan Twojego ciała. Po wywiadzie terapeuta przechodzi do badania palpacyjnego (manualnego) i płynnie przechodzi do terapii, która głównie odbywa się na leżąco.
jak często odbywają się wizyty?
Najczęściej wizyty odbywają się co 1-8 tygodni, a w szczególnych przypadkach może być potrzeba częstszych wizyt. Termin kolejnej wizyty jest ustalany przez terapeutę w sposób indywidualny, w zależności od problemu, z którym pracuje.
dlaczego wizyty są co kilka tygodni?
Częstotliwość wizyt zależy od fizjologicznego tempa regeneracji różnego rodzaju tkanek. W osteopatii daje się ciału czas na spokojną przebudowę i przeorganizowanie. Częstotliwość wizyt różni się w przypadku pacjentów z problemami psychosomatycznymi, dużą ilością napięć i kompensacji, niemowlętami lub dziećmi z zaburzeniami sensorycznymi. Sportowcy mogą spodziewać się częstszych wizyt ze względu na dynamicznie zmieniające się przeciążenia. Częstotliwość wizyt jest ustalana indywidualnie dla każdego pacjenta, w zależności od jego potrzeb i postępów w leczeniu.
czego nie robić po wizycie?
Po wizycie zaleca się planowanie spokojniejszego czasu, przynajmniej do końca dnia, w którym odbyła się wizyta. Zwykle należy powstrzymać się od dużej aktywności fizycznej, np. wymagającego treningu. Każdy pacjent otrzymuje indywidualne zalecenia od swojego terapeuty.
centrum
osteopatyczne
ZNAJDZIESZ NAS:
ul. Meksykańska 6 lok. 107
03-948 Warszawa
Mieścimy się w rogu budynku przy skwerku, na antresoli. Istnieje możliwość wejścia klatką nr. 5 z windą.
Parking mieści się przy ulicy.
GODZINY OTWARCIA:
od poniedziałku do piątku:
8:00–20:00
© 2025 Copyright Centrum Osteopatyczne, All Rights Reserved